pályázat


Projekt leírása
A "Helyi identitás megerősítése a Sajó mentén" című projekt megvalósítása 4 település összefogásával valósul meg: Felsőzsolca, Szirmabesenyő, Sajókeresztúr és Arnót. A szakmai tartalom kialakítása során figyelemmel voltunk a „Közösségfejlesztés módszertani útmutatóban” leírtakra. A projekt lebonyolításának koordinációját a konzorciumvezető Észak-magyarországi Gazdasági Területfejlesztési Nonprofit Kft végzi, az együttműködő konzorciumi tagok a fent említett 4 település önkormányzata. Területileg a projekt megvalósítása Arnóton, Sajókeresztúron, Szirmabesenyőn, és Felsőzsolca egy lehatárolt területén zajlik (a lehatárolt terület térképen mellékelve) Lakosság száma a fenti településeken a KSH adatai alapján: Sajókeresztúr: 1483 fő, Szirmabesenyő: 4181 fő, Arnót 2420 fő, Felsőzsolca 6521 fő - ebből a projekt megvalósítási területén, a lehatárolt területen 4950 fő él, ez összesen 13034 fő.

A projekt megvalósítása 2018.01.01-től 2021.03.30-ig, 39 hónapon át zajlik. Első három hónap: előkészítő feladatok elvégzése – projekt tartalmi előkészítése, együttműködések kialakítása, cselekvési terv és rendezvény naptárak elkészítése, esélyegyenlőségi programok felülvizsgálata, közművelődési rendeletek felülvizsgálata.

A következő 36 hónapban kívánjuk a programokat lebonyolítani. Programjaink a közösség és a részvétel alapelve mentén kerültek kialakításra.

Közösségek részvételével megvalósítjuk a felmérést és a tervezést (közösségi interjúk, közösségi felmérések, közösségi beszélgetések és tervező műhelyek) A meghatározó dokumentumok áttekintése nyilvános fórumokon valósul meg és a beszélgető körök munkája alapján.

A települések mindegyikén elvégezzük a közösségi tevékenység történeti feltárását, mely munka elvégzésére településenként külön szakembert alkalmazunk. Feltárjuk a helyi hagyományokat. A Közösségi eredmények bemutatására 8 rendezvényt tervezünk.

Megvalósítjuk a közösségek szomszédolását, valamint településenként közösségi kiállítást szervezünk. A helyi erőforrásokat településenként külön szakember vezetésével valósítjuk meg. A feltárt helyi erőforrások bemutatására tankatalógusokat szerkesztünk. Helyi értékek feltárása és értékőrzés: a helyi értékeket rendszerezzük és dokumentáljuk (nyomdai és digitális kiadványokkal egyaránt).

Rendezvényeket, vásárokat, fesztiválokat rendezünk. Minden település számára készítünk egy falukönyvet, 20-40 oldal terjedelemben és 50 darabos példányszámmal. A helyismereti, helytörténeti dokumentumokat szakember vezetésével gyűjtjük és tárjuk fel, és a helyi szellemi kulturális örökség feltárására is szakembert alkalmazunk. 24 helyi fórumot tervezünk a közösségszervező vezetésével, valamint 10 alkalmas tanulókört. Évenként településenként 3 részvételi fórum fog megvalósulni. A projekt által létrehozott információs pontok minden településen a település könyvtárában vagy a közösségi házban kerülnek kialakításra. A projekt eredményeit egy honlapon fogja közzé tenni, melynek folyamatos karbantartása is a projekt része. A honlap kialakításakor megvalósul annak infokommunikációs akadálymentesítése a felhívás 3.1.2.1 pontja szerint. Képzések: Idősek áldozattá válásának meggátolása (24 órás tréning 12 fővel). Bűnmegelőzési ismeretek fiatalkorúak számára (24 órás tréning 12 fővel). Áldozattá válás megelőzése fiatalkorúak számára (24 órás tréning 12 fővel).

Település szintű műhelymunka szervezése bűnmegelőzés, áldozattá válás megelőzése témában (a 4 településen 12 műhelymunka) Fiatalok számára bűnmegelőzési kortárs segítő képzés (24 órás tréning 12 fővel, minden településen egy alkalommal). Fiatalok számára biztonságos közlekedést elősegítő képzés minden településen 2 alkalommal, 12 fő számára szervezett 3 órás tréning. Közlekedésbiztonsághoz kapcsolódik a településenkénti 12 db kerékpár beszerzése és a hozzá kapcsolódó kerékpártúrák szervezése. A közösségfejlesztők a felhívás 3.4.1.1.B.5e. pontja alapján a kulturális szakemberek szervezett képzési rendszeréről szóló rendelet alapján akkreditált, 120 órás közösségfejlesztés témájú szakmai továbbképzésen vesznek részt.


Elérhetőségek, kapcsolat

EMREG Nonprofit Kft
Cím: 3711 Szirmabesenyő u. 1.
E-mail cím: info@vidamkozossegek.hu
Facebook